Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

11 marca 2021 r.
6:14

Rok z koronawirusem w Lubelskiem. Szpital znów rekrutuje medyków

14 marca poinformowano o pierwszym zgonie w regionie – wspominał wojewoda
14 marca poinformowano o pierwszym zgonie w regionie – wspominał wojewoda (fot. Piotr Michalski)

Ponad 17 tysięcy osób z Covid-19 trafiło w ubiegłym roku do szpitala, a w szczycie drugiej fali epidemii było nawet 1700 zakażeń dziennie. Wczoraj minął dokładnie rok od potwierdzenia pierwszego przypadku SARS-CoV-2 w województwie lubelskim.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Start był bardzo trudny – przyznał wczoraj Lech Sprawka, wojewoda lubelski, podsumowując rok epidemii w naszym regionie. – Już na początku mieliśmy dwa duże ogniska – w gminie Niedrzwica Duża (to stamtąd pochodził pacjent, u którego potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa - red.) i jeszcze bardziej liczne w gminie Białopole, w powiecie chełmskim, gdzie zakażonych osób było ponad 100, w ciągu kilkunastu dni – zaznaczył Sprawka.

Dodał, że z tego powodu Lubelskie było początkowo w krajowej czołówce pod względem liczby zakażeń. – 14 marca mieliśmy jedną z najtrudniejszych konferencji prasowych, kiedy poinformowaliśmy o pierwszym zgonie covidowskim – wspomniał Sprawka.

Wojewoda przypomniał, że przed epidemią w całym województwie było zaledwie 230 łóżek zakaźnych. Początkowo ich liczbę zwiększono do 700. Na jesieni, kiedy drastycznie wzrosła liczba zakażeń i pacjentów wymagających leczenia w szpitalu, takich miejsc było już ponad 2 tysiące. W szczycie drugiej fali liczba hospitalizacji przekroczyła 1500 i padł dzienny rekord zakażeń – 1700. Jak z kolei przekazał Karol Tarkowski, dyrektor lubelskiego NFZ, w ubiegłym roku, w szpitalach i izolatoriach było w sumie hospitalizowanych ponad 17 tys. pacjentów.

– Mówimy o zjawisku nieprzewidywalnym, wyjątkowym w ciągu ostatnich 100 lat. Trzeba mieć to na uwadze, jeśli staramy się oceniać działania w skali województwa i kraju. Nie chcemy przekonywać, że to było niekończące się pasmo sukcesów, ale wiele się udało – zaznaczył prof. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK1 w Lublinie. To jego klinika, jako pierwsza w kraju, rozpoczęła leczenie osoczem ozdrowieńców. – Jako pierwsi podaliśmy też tociliuzumab, lek blokujący układ immunologiczny. Dzisiaj wiemy, na podstawie publikacji naukowych, że kilkukrotnie zmniejsza on śmiertelność pacjentów, wtedy podejmowaliśmy ryzyko – wspomina prof. Tomasiewicz.

Województwo lubelskie ma nadal najniższy wskaźnik zachorowań na 100 tys. mieszkańców. W całym regionie jest już jednak zajętych 996 łóżek covidowskich na 1429 dostępnych. W szpitalu tymczasowym jest 36 pacjentów, w tym jeden pod respiratorem. – Jeśli taka dynamika wzrostu hospitalizacji utrzyma się do końca tygodnia, to w połowie przyszłego tygodnia zostanie uruchomionych kolejnych 28 łóżek w szpitalu tymczasowym. W związku z tym wznowiliśmy już rekrutację personelu – poinformował wojewoda.

Pierwszy miesiąc pandemii w województwie lubelskim

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Trzy lata od kolejnego ataku Rosji na Ukrainę. W Lublinie pamiętali
ZDJĘCIA
galeria

Trzy lata od kolejnego ataku Rosji na Ukrainę. W Lublinie pamiętali

Oddanie hołdu poległym żołnierzom, wspólne wywieszenie flag i odśpiewanie hymnów – w ten symboliczny sposób Ukraińcy i Polacy upamiętnili początek wojny za wschodnią granicą.

Motor Lublin - GKS Katowice (relacja na żywo)

Motor Lublin - GKS Katowice (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Motor Lublin - GKS Katowice. Spotkanie rozpoczyna się o godz. 19, a kwadrans wcześniej gospodarze oficjalnie pożegnają Rafała Króla, który w zimie zdecydował się odejść z drużyny.

Niewybuch znaleziony przy ogrodzeniu

Niewybuch znaleziony przy ogrodzeniu

Chełmianin znalazł pocisk artyleryjski z czasów II wojny światowej. Do akcji wkroczyli saperzy.

ZDiTM wygrywa z Warbusem

ZDiTM wygrywa z Warbusem

Po kilku latach procesu, Sąd Okręgowy w Lublinie wydał wyrok w sprawie roszczeń spółki Warbus z Warszawy. Żądała ona wielomilionowego wynagrodzenia od miasta.

Coraz więcej Azjatów z polskim ubezpieczeniem

Coraz więcej Azjatów z polskim ubezpieczeniem

Ukraińcy, Białorusini, a zaraz po nich Indonezyjczycy – to właśnie te narodowości najczęściej starały się o ubezpieczenie społeczne w minionym roku w naszym regionie. Dwie trzecie z nich pracuje na etat.

Domowy awanturnik za kratami. Rodzina może spać spokojnie

Domowy awanturnik za kratami. Rodzina może spać spokojnie

Po wypiciu alkoholu bił i wyzywał swoich bliskich. Okazało się, że posiadał również nielegalną broń.

Lodowisko na Rynku Wielkim funkcjonuje od lat. Teraz skończy sezon w niedzielę 2 marca

To już koniec lodowiska pod ratuszem. Spora promocja na ostatnie dni

Już tylko przez kilka dni, do końca tego tygodnia funkcjonować będzie lodowisko na Rynku Wielkim w Zamościu. Na ten ostatni czas Ośrodek Sportu i Rekreacji przygotował specjalną promocję dla amatorów jazdy na łyżwach.

Wypadek na ulicy Poniatowskiego. Po mężczyźnie przejechał pojazd
UTRUDNIENIA

Wypadek na ulicy Poniatowskiego. Po mężczyźnie przejechał pojazd

Trwają utrudnienia po wypadku na ulicy Poniatowskiego. Poszkodowany został przewieziony do szpitala

Kibice na meczu Bogdanka LUK Lublin - Steam Hemarpol Norwid Częstochowa
ZDJĘCIA
galeria

Kibice na meczu Bogdanka LUK Lublin - Steam Hemarpol Norwid Częstochowa

Bogdanka LUK Lublin drugi raz z rzędu ograła Steam Hemarpol Norwid Częstochowa. Po triumfie w meczu pucharowym tym razem gospodarze okazali się lepsi w PlusLidze - 3:1. Sprawdźcie nasze zdjęcia z trybun hali Globus im. Tomasza Wójtowicza.

Wykorzystane do animacji zdjęcia pochodzą z zasobów fotopolska.eu
film

Pan Piotr znów ożywił Zamość. Tym razem z okresu zaborów

Pierwsza produkcja zachwyciła. Z zatrzymanych w kadrze chwil Piotr Piotrowski stworzył film przedstawiający Zamość w okresie przedwojennym. Teraz cofnął się w czasie do okresu zaborów. Dzięki jego pracy ponownie możemy oglądać tętniące życiem Stare Miasto.

Ukraina w obliczu wojny i odbudowy. Rozmowa z Konsulem Generalnym Ukrainy w Polsce
film

Ukraina w obliczu wojny i odbudowy. Rozmowa z Konsulem Generalnym Ukrainy w Polsce

Trzy lata pełnoskalowej wojny, największy atak dronów na Ukrainę, przyszłość relacji polsko-ukraińskich i odbudowa kraju. Jak Ukraina radzi sobie z kolejnymi wyzwaniami? Co zmieni międzynarodowe wsparcie, a jakie zagrożenia wciąż stoją przed naszym wschodnim sąsiadem? Na te i wiele innych pytań odpowiada Konsul Generalny Ukrainy w Polsce, Oleh Kuts.

Włoska wokalistka Simona oraz polskie trio Confusion Project wystąpią w Centrum Kultury
jazz
6 marca 2025, 19:00

Włoska wokalistka Simona oraz polskie trio Confusion Project wystąpią w Centrum Kultury

Wyobraźcie sobie zmysłowy, kobiecy wokal, który zapada w pamięć oraz trio instrumentalne, które stopniuje napięcie jak w najlepszym filmie. Jeśli lubicie takie klimaty, to nie możecie opuścić koncertu Simony De Rosy & Confusion Project, w którym znajdziecie subtelne melodie i elektryzującą improwizację.

Autobusy wrócą z ferii. Będą zmiany w rozkładzie od poniedziałku

Autobusy wrócą z ferii. Będą zmiany w rozkładzie od poniedziałku

Po feriach zmieni się rozkład komunikacji miejskiej w Lublinie. Pojawią się też nowe przystanki.

Jeden z konkursów dotyczy SP nr 4, którą od początku tego roku szkolnego, jako p.o. kieruje Janusz Głębocki

Ratusz szuka dyrektorów. Wybiorą nowych w pięciu placówkach

W jednym przypadku konkurs jest niezbędny, bo obecny dyrektor jest tylko pełniącym obowiązki, w pozostałych dotychczasowym szefom kończą się kadencje. Zamojski ratusz ogłasza konkursy na stanowiska dyrektorów szkół.

Poszukiwacze w gminie Drelów

Kosmiczne skały spadły w Lubelskiem. Trafią do Narodowego Centrum Badań Jądrowych

W gminie Drelów odnaleziono 8 fragmentów kosmicznej skały, która we wtorek przemknęła przez niebo nad Polską. Największy waży pół kilograma. Mają teraz trafić do Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium